Szukaj

IWO / Iwona Karbowska 

Śpiewaczka, kompozytorka, piosenkarka i autorka piosenek.
Wykonuje zarówno muzykę poważną jak i rozrywkową często łącząc oba gatunki w swojej twórczości. 
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Śpiew solowy – dyplom z wyróżnieniem: tytułowa rola w Suor Angelika G. Pucciniego), Conservatorio F.E. Dall' Abaco w Veronie ; Akademii im J. Długosza w Częstochowie (Filologia polska oraz Edukacja artystycza w zakresie sztuki muzycznej). 

Swą przygodę rozpoczęła od muzyki ludowej.  Wykonywała tradycyjne pieśni regionu wieluńskiego. Jako młoda solistka wzięła udział w wielu festiwalach folklorystycznych, m.in. w znanym Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 1998 r. zdobyła I nagrodę na VII Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Folklorze w Baranowie Sandomierskim oraz I miejsce na Bukowskich Prezentacjach Folkloru Młodych. W 2012 r. została odnotowana w Śpiewniku wieluńskim cz. 1,  jako wykonawczyni pieśni ludowych: W ogródecku stojała, Lulejze mi lulej moje małe dzicię, Śpij Jędrusicku,  [ M. Dera, Częstochowa 2002] 
 
 W latach 1997 - 2007 poszerzała swą wrażliwość muzyczną o doświadczenia z kręgu poezji śpiewanej.  Zdobyła nagrody, m.in: I miejsce w kategorii "wokaliści" na  festiwalu FAMA we Wrocławiu;  zwycięstwo w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej "Łykend 2005" i kwalifikacja do festiwalu BAZUNA 2005 w Sopocie, a tam wyróżnienie ( oraz publikacja utworu na płycie cd w 2012 r - 40 lat, BAZUNA, Przegląd na szlaku …); I miejsce w 2002 r. i II miejsce w 2003 r.  w Łódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i udział w finale OKR we Włocławku; II miejsce w konkursie Dopóki jestem uśmiechem, słowem, gestem... 2002 w Sieradzu; udział w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej  2003 w Rybniku;  Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. 
W 2005 r Krajowy Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego przyznał Iwonie Karbowskiej Srebrną Odznakę Recytatora.

W roku 2018 pod pseudonimem IWO ukazał się jej pierwszy singiel Dopóki mamy czas
W 2019 r. dokonano sesjii nagraniowej płyty IWO Coś mi w środku gra. Płyta ukazała się w 2021 roku.

W 2010 r Karbowska wzięła udział w prezentacji międzynarodowego projektu na rzecz pokoju Wojciecha Siudmaka wykonując utwór 
F. Lai Wieczna miłość . W 2012 r. wraz z orkiestrą AUKSO wykonała Genesis H.M. Góreckiego na festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu (utwór transmitowany i zarejestrowany przez program 2 Polskiego Radia). Uczestniczyła w koncercie jubileuszowym zespołu MW2  w  2013 r., gdzie wykonała Lirykę sprzed zaśnięcia A. Walacińskiego. 

 W latach 2018 – 2020 Iwona Karbowska wystąpiła jako kompozytorka i śpiewaczka w projektach teatralnych Marzeny Sadochy: Dosłownie fizyczny skurcz serca (BWA Wrocław); Noc mi przed oczy upadła wg. Odprawy posłów greckich J. Kochanowskiego (Instytut Teatralny w Warszawie), wzięła udział w wystawie Polska gościnność  (Muzeum Współczesne we Wrocławiu). 

 Nagrała cztery płyty: ZAPOMNIANE KOLĘDY (2014 r.) w nowych aranżacjach na fortepian i kwartet smyczkowy; 
WIERSZE NA OPERĘ I PERKUSJĘ (2015 r.): awangardowe, autorskie kompozycje pieśni do poezji Wojciecha Brzoski w duecie z Przemysławem Borowieckim; PEARLS wokalno - gitarowe interpretacje muzyki Chopina i kompozycje Michała Karbowskiego; 
PIEŚNI STANISŁAWA MONIUSZKI (2019r.) z towarzyszeniem fortepianu.  W 2016 r. wzięła udział w projekcie afrykańskiego bluesmena Gifta Musarurwy. Płyta Gift Sounds zespołu Gift and The Moonbeams ukazała się nakładem angielskiego wydawnictwa Rhythm Bomb Records. 

 Iwona Karbowska otrzymała nominację „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” do tytułu Człowiek Roku 2018 w kategorii: Kultura. W 2019 r została członkinią Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Udziela się jak o trener wokalny oraz juror w konkursach piosenki. 


 DYSKOGRAFIA: 

 2019 - Iwona Karbowska, Pieśni Stanisława Moniuszki 

 2017 – The King, Race above the sky 

 2016 – Pearls, Pearls 

 2016 – Gift & the Moonbeams, Gift's sounds 

 2015 - Karbowska, Borowiecki, Wiersze na operę i perkusję 

 2014 - Iwona Karbowska, Zapomniane kolędy 

 2014 - De Strawanza, Sterne und Lichter 

 2014 – Aladdin Killers, Tangenscotangens 

 2012 - 40 lat, BAZUNA, Przegląd na szlaku …